Przepis na Negroni

Jak zrobić drink Negroni, czyli przepis na najlepsze Negroni krok po kroku

redakcja | 31.08.2021 20:59 Kategorie: Drinki z Wermutem Drinki z ginem Drinki z Campari

Negroni to klasyczny wytrawno-gorzkich koktajli typu aperitif na bazie czerwonego wermutu, ginu i campari, który jest idealny do serwowania przed posiłkiem, ale trzeba pamiętać, że równie często jest serwowany jako digestif. Chociaż ponad 100-letni drink ma ciekawą i bujną  historię powstania, to jest niezwykle prosty do przygotowania.  Każdy barman (jeżeli barmanem chce się nazywać) powinien znać perfekcyjnie skład i sposób przydządzenia negroni.

Koktajl negroni
Koktajl negroni | envato, autor jacoblund

Składniki na przepis do Negroni

Negroni przygotowujemy z równych części: 1/3 wermutu, 1/3 ginu i 1/3 campari, czyli skład negroni, tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest bajecznie prosty. 

Przepis na klasyczny wariant ginu według IBA (International Bartenders Association) ma postać:

  • 30 ml ginu
  • 30 ml słodkiego czerwonego wermutu
  • 30 ml Campari

Jak przygotowujemy negroni?

Najprostszy sposób przygotowania negroni to odbywa się prosto w szkle, w którym serwujemy potem koktajl na bazie kostek lodu. W tym przypadku do szklanki typu old fashioned tumbler wlewasz wszystkie składniki i delikatnie mieszasz przez około 20 sekund łyżką barmańską. 

Koktajl możesz przygotować też w szklanicy barmańskiej (taką opcję preferuję ja). W tym podejściu w szklanicy barmańskiej mieszasz wszystkie składniki na kościach lodu i przelewasz do szklanki typu old fashioned tumbler wypełnionej lodem. 

Jaki lód do negroni?

Negroni serwujemy na dużych kościach lodu.

Jaka technika przygotowania negroni?

Negroni przygotowujemy techniką stir, czyli mieszanie.

Jak dekorujemy negroni?

Negroni dekorujemy cząstką pomarańczy lub zestem ze skórki pomarańczy. 

Jeżeli każdy barman bez zająknięcia i z zamkniętymi oczami powinien potrafić zrobić negroni, to do tego koktajlu trzeba dorosnąć. Lżejszą wersją negroni  (bo bez ginu) jest Americano. Jedna z wersji historii powstania negroni, mówi, że to Hrabia Negroni  pewnego dnia (1919 roku ) poprosił barmana o wzmocnienie swojego ulubionego drinka Americano. Barman ten zaproponował, że wodę zamieni na gin i tak powstało negroni. 

Jaka szklanka do negroni?

Szklanka typu short tumbler, czyli old fashioned tumbler.

Ciekawostki o negroni

  • Od 2013 roku organizowana jest akcja charytatywna "Negroni Week", jest to święto jednego z najlepszych koktajli na świecie i próba zebrania pieniędzy na cele charytatywne na całym świecie.

Twisty negroni

Jak każdy klasyczny koktajl, negroni dorobiło się wiele wariacji oraz wyrosło z niego wiele innych drinków. Bardzo często wymieniamy gin i można sobie zadawać zawsze pytanie, czy to twist na temat negroni, czy twist na temat Americano, w którym podmieniamy wodę. 

Popularne twisty: 

  • Boulevardier to takie negroni, do którego zamiast ginu lejemy whiskey lub Bourbona.
  • Cardinele (czyli kardynał) to takie negroni, w którym zamiast słodkiego wermutu, lejemy wermut wytrawny.
  • Negroni Sbagliato lub Sbagliato to koktajl, do którego zamiast ginu wlewamy proseco. Ten twist na temat negroni podobnież powstał z rozkojarzenia barmana, który zamiast ginu wlał proseco. 
  • Mezcal Negroni, gdzie zamiast ginu mieszamy dobrej jakości mezcal. 
  • Negroski - zamiast ginu w szklance typu old fashioned pojawia się czysta wódka. 
Artykuły z kategorii
Nie przegap
Artykuły z portalu